K-12 Affiliates

School InnovATEBIO Program Partner(s) Number Members Dual Credit Partner(s)
Abraham Lincoln High School 1
  • George Cachianes
Aiken County Career and Technology Center 2
  • Kenneth Lott
  • Christie Palladino
Akins High School 1
  • Laura Govea
Alameda High School 1
  • Alissa Hoeft
Laney College
All Saints' Episcopal School 1
  • Joe Ferrara
Anaconda High School 1
  • Kate Mattern
Anaheim High School 4
  • Alison Perez Loeper
  • Christie Naranjo
  • Patricia Barba
  • Thomas Duarte
Anderson High School 1
  • Teresa Coomaraswamy
Andrews Osborne Academy 1
  • Michael Ford
Ann Richards School for Young Women Leaders 2
  • Andy Langford
  • Denise Sanders
Arlington High School 1
  • Michele Wolski
Atkins Academic & Technology High School 1
  • Terry Howerton
Forsyth Technical Community College
Baldwin High School 1
  • Tina Gaser
Ball High School 1
  • Michelle Puig
Baylor College of Medicine Biotech Academy at Rusk 1
  • Katherine Harris
BCLUW High School 1
  • Roberta Vanderah
Bedford County Technical Center 1
  • Scott Myers
Bonney Lake High School 1
  • Kristi Martinez
Shoreline Community College
Bristol-Plymouth Regional Technical School 1
  • Kristen Aber
Quincy College
Castle View High School 1
  • Kyle Erlenbeck
Cedar Ridge High School 1
  • Jungil Cho
Austin Community College
Center for Academic Achievement/Shawnee Mission School District 1
  • Zulma Perez-Estrella
Columbus High School 1
  • Robin Hehn
Flathead Valley Community College
Countryside High School 1
  • Ann McNicol
St. Petersburg College
Crater Academy of Health and Public Services 1
  • Mark Peterson
Crescenta Valley High School 1
  • Orenda Tuason
Los Angeles Mission College, Pasadena City College
David Prouty High School 1
  • Deborah Thibeault
Decatur High School 1
  • Christy Overby
DeForest Area High School 1
  • Rebecca McDermid
Del Valle Opportunity Center 1
  • Jessica Menchaca
Division Avenue High School 1
  • Grace Wheeler
Dripping Springs High Schoo 1
  • Chelsea Owens
East View High School 2
  • Mary Baugh
  • Rachel Hobbs
Austin Community College
El Campo High School 1
  • Sarah Eder
El Paso High School 1
  • Sarah Garcia
Emmett High School 1
  • Robin Wilson
Flathead High School 1
  • Kaylee Fox
Flathead Valley Community College
Foster High School 1
  • Tim Renz
Freedom High School 1
  • Cynthia Bruins
Georgetown High School 1
  • Grace Lisenby
Gilroy High School 1
  • Janet Lee
Glacier High School 2
  • Sarah Conner
  • Stephanie Nadasi
Flathead Valley Community College
Glenbrook South High School 1
  • Marianne Gudmundsson
Hanna Early College High School 1
  • Nelda Rogers
Texas Southmost College
Hardee Senior High School 1
  • Carrie Edenfield
Harmony Science Academy - Pflugerville 2
  • Ronald Pollock
  • Lisa Clark
Austin Community College
Hillsboro High School 1
  • Brian Pendergrass
Portland Community College
Hoffman Estates High School 1
  • Suzanne Fetherling
Hood River Valley High School 1
  • Kathryn Davis
IDEA San Benito College Prep 1
  • Christopher Brotzman-Gonzales
Innovation Center of St. Vrain Valley Schools 1
  • Jayme Sneider
Irvin High School 1
  • Arlene Perez
James C. Enochs High School 1
  • Dave Menshew
Ohlone College
John A Ferguson Senior High School 2
  • Edda Rivera
  • Maria Vargas
Kansas City Kansas Public School 1
  • Zulma Perez-Estrella
Kennedy Catholic High School 1
  • Deborah LaZerte
Kentridge High School 1
  • Madonna Brinkmann
Kettering Fairmont High School 1
  • Erin Molden
Sinclair Community College
Lafayette High School 1
  • Paula Sumner
Bluegrass Community and Technical College
Lambert High School 1
  • Janet Standeven
Liberal Arts and Science Academy 1
  • Joseph Oleniczak
Austin Community College
LV Berkner High School STEM Academy 2
  • William Wiant
  • Joshua Sisk
Marana High School 2
  • Michele Livingston
  • Michele LaVetter
Maryvale High School 1
  • David Moody
Maury High School 1
  • Debbie Allen
Maxine Silva Health Magnet High School 1
  • Guadalupe Tapia
Menlo School 1
  • James Formato
Mercer County High School 1
  • Ekambaram Elumalai
Mira Costa High School 1
  • Rebecca Allen
Monroe 2 Orleans BOCES - WEMOCO 1
  • Jim Payne
Moore Norman Technology Center 1
  • Pam Airington
Nacogdoches High School 1
  • Ashley Chandler
Navarro ECHS 1
  • Kaci Myrick
Austin Community College
Northeast High School 1
  • Ileana Moreno
Oak Grove High School 1
  • Juliet Hamak
Oxford Academy 1
  • Rachelle Blinoff-Mudd
Paradise Valley HS- CREST 1
  • Michelle Landreville
Pathways Academy of Technology and Design 1
  • Debra Flaherty
Capital Community College
Peabody Magnet High School 1
  • Regina Humphrey
Pontotoc Technology Center 1
  • Kay Gamble
Roosevelt High School 2
  • Joni Milanovich
  • Anna Pape
Round Lake Sr. High School 1
  • Suzy Marshalla
Santa Clara High 1
  • Sara Carvalho
Sheldon High School 1
  • Kelli Kosney
Southern Oklahoma Technology Center 1
  • Fiona McAlister
St. Michael's Catholic Academy 1
  • Laura Robinette Minor
Sunnyside High School 1
  • Steve Uyeda
Technology, Exploraton & Career Center East 1
  • Kari Nathan
Texas Academy of Biomedical Sciences 1
  • Evette Mumford
The Academy San Francisco at McAteer Campus 1
  • Kristin Antonio
The Independent School 1
  • Lin Andrews
Toms River High School South 1
  • Christine Girtain
Totino Grace High School 1
  • Katie Koessler
Tracy Learning Center 1
  • Michael Copass
Veterans Memorial Early College High School 1
  • Adriana Abete
Texas Southmost College
Waipahu High School 2
  • Tanya Cobbin
  • Kelsy Kai-Yamamoto
Woburn Memorial High School 1
  • Dawna Wierzbowski
Woodridge High School 1
  • James Gillahan
Young Women's College Preparatory Academy 3
  • Rashmi Jayaram
  • Melissa Greene
  • Astra Zeno
Young Women's STEAM Research and Preparatory Academy 1
  • Aaron Luna
115